נהניתם מהאתר? האתר הועיל לכם ותרצו לתרום?

לכל התכנים באתר בנושא נגיף הקורונה

הנך כאן: דף הבית / המלצה - אפשר להעביר / קשר בין סרטן בלוטת התריס וצילומי רנטגן

קשר בין סרטן בלוטת התריס וצילומי רנטגן (המלצה - אפשר להעביר)

ההסבר:

אני חושב שהמחקר המוזכר באימייל הוא Dental x-rays and the risk of thyroid cancer: A case-control study. על פי המאמר, קיים סיכוי גבוה יותר לחלות בסרטן בלוטת התריס בעקבות חשיפה לקרני רנטגן בצילומי שיניים. המאמר לא מתייחס לממוגרפיה. מהמידע שמתפרסם במאמר, אין הבדל משמעותי בין גברים ונשים בסיכוי לחלות אבל כמובן שגברים לא עוברים צילומי ממוגרפיה. כדאי להיזהר.

תודה לסטטיסטיקאי יוסי לוי על העזרה בקריאת המאמר ופיענוח המידע המספרי שבו.

המקור:

בתכנית טלויזיה עם רופא, הוא ציין את מספרן הגדל של נשים החולות בסרטן בלוטת  התריס. הוא הזכיר שהסיבה לעליה המספרית קשורה אולי לשימוש בצילומי רנטגן וממוגרפיה.

הוא הדגים שבסינר ששמים על המטופלת יש חתיכה נוספת בצווארון שיכולה לכסות את הצוואר ולהגן עליו. רופאי שיניים רבים לא טורחים להשתמש בו. בנוסף, יש דבר הנקרא "מגן התריס", שאפשר לשים על בלוטת התריס בזמן ממוגרפיה.

כותבת המייל עברה בדיקת ממוגרפיה לאחר שצפתה בתכנית, ולמרות שחשה טיפשית העזה לשאול את הטכנאי/ת אם יש להם את המגן הזה.

מיד שלף הטכנאי את המגן מהמגרה. היא שאלה למה אינו משתמש בו או מציע אותו, והיא נענתה - "לא יודע. את צריכה לבקש אותו".

אז תבקשו!!!!

בבקשה העבירו את זה לכמה שיותר אנשים, למען ידעו, יזהרו וישמרו על עצמם.

10 תגובות

 1. לוטי זילברמן

  יש לי חדשות לגבי בלוטת התריס(למי שלא יודע).הכימיקלים במים שמוסיפים לנו,מסלק היוד מהגוף.יסוד חשוב לאיזון בלוטת התריס.יכול להיות שהרנטגן עוזר גם.זה עיניין של מינון.במים מקבלים הכימיקלים יום יום,חודרים דרך העור ברחצה,מבשלים עם המים הזה,הוא בשימוש בחקלאות,תעשיית המזון ככה שהכמויות שמצטברות מספיקים לעשות כל הנזקים שמפרסמים אחרי מעל 10 שנים שמשתמשים המים כאתר קבורה של הפסולת המסוכן..

 2. תיקון קטן, גברים כן עוברים ממוגרפיה לבחינת סרטן שד. אין לי את הנתונים המדויקים מול העיניים (זה פורסם לפני כמה חודשים)אבל קרוב לאחוז מחולות סרטן השד הם למעשה חולים. בכלל אמירות קטגוריות על הבדלים בבעיות בריאות בין גברים ונשים הן מסוכנות, פעמים רבות הן מתגלות באופן כואב כלא נכונות. פשוט צריך להחליף בהסבר את המילה "לא" ב"כמעט לא" והכל יהיה בסדר. 🙂

 3. הנחיות ה- ACR ו-SBI לקרינה על בלוטת התריס בבדיקת ממוגרפיה – 04/04/2011

  נשים רבות הביעו חשש, בשל דו"ח תקשורתי מוטעה, אשר הצביע כי כמות קטנה של קרינה המתקבלת מבדיקת ממוגרפיה יכולה להעלות באופן משמעותי את הסיכוי לסרטן בבלוטת התריס. דאגה זו אינה נתמכת בספרות המקצועית.

  כמות הקרינה המגיעה לבלוטת התריס בבדיקת ממוגרפיה נמוכה מאוד. בלוטת התריס אינה חשופה באופן ישיר לקרינת הרנטגן המשמשת להדמיית השד ומקבלת רק כמות קטנה של קרינת פיזור (פחות מ-0.005 מיליגריי). כמות זו שווה בגודלה לחשיפה של כ-30 דקות לאיתני קרינה סביבתיים יומיומיים.

  כאשר נבדקים פעם בשנה מגיל 40-80 בבדיקת ממוגרפיה, הסיכון לסרטן בלוטת התריס מקרינת פיזור הנו מזערי (פחות מ-1/17.1 מיליון נשים שנבדקו). סיכון זה צריך להתאזן עם העובדה ששימוש במגן עופרת לבלוטת התריס בזמן בדיקה יכול לגרום לארטיפקטים היכולים להופיע על צילום הממוגרפיה. עובדה זו יכולה להפחית את איכות התמונה, להביא לצורך בצילום חוזר ולגרום לקושי בפענוח. לכן, שימוש במגן לבלוטת התריס בזמן הממוגרפיה אינו מומלץ.

  אנחנו מבקשים בזאת מהנבדקות לא לדחות בדיקות ממוגרפיה על בסיס דו"ח תקשורתי מוטעה זה.

  למידע נוסף בנושא זה, ניתן לעיין ב- http://www.MammographySavesLives.org

 4. שלום יפעת, יש לי שתי שאלות: (1) אשמח לדעת מי את ומתוך איזו סמכות רפואית או אחרת את מבטלת את חשיבותם של הממצאים בנוגע להעדר הגנה על בלוטת התריס בעת בדיקות ממוגרפיה. זאת כיוון שאני שייכת בדיוק לאלה שהזכרת בדברייך: הנמנעים מבדיקות ממוגרפיה מאז שפורסמו ממצאים אלה. פשוט לא מצאתי בינתיים אפשרות לקבל הגנה על בלוטת התריס וחשבתי שאין כל טעם להסתכן בביצוע בדיקות למניעת מחלה ממאירה א' תוך סיכון למחלה ממאירה ב'. אבל, אם דברייך נכונים וניתנים לבדיקה, אז אולי עמדתי צריכה להשתנות. ניסיתי לבדוק באתר שציינת אבל מצאתי בו בעיקר 'תעמולה' בעד ממוגרפיה ולא הגעתי לנושא הנדון. (2) אודה לך מאוד אם תוכלי לציין דרך קלה ברורה יותר לבדיקת הנושא.

 5. לרותי, סרטן השד הוא בין השכיחים בארץ בעולם לעומת סרטן התירואיד.
  לא לבצע בדיקת ממוגרפיה בגלל חשש מסרטן בתירואיד שקול בלא לצאת
  החוצה מחשש למוות בתאונת דרכים. אין קשר בין הדברים.

 6. המכתב הזה מסוכן. נא לשנות את ההמלצה ל"לא להעביר".
  כמו שנכתב – כמות הקרינה היא שולית.
  נוסף לכך, סרטן השד שלא מתגלה מוקדם הוא קטלני.
  לעומת זאת מסרטן בלוטת התריס יש מעל 95% הבראה.

 7. ממליץ לבדוק שוב את הנושא ולשנות להמלצה לא להעביר.

  ראה תגובה ממאיו קליניק בארה״ב:

  http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/mammogram/expert-answers/thyroid-guard/faq-20058239

  מקור אחר שסותר את ההשוואה למאמר של הרנטגן לשיניים:

  http://www.massgeneral.org/imaging/about/newsarticle.aspx?id=2720

 8. סליחה..מכיוון שזה נערך..שמתי לב מאוחר לטעויות כתיב-הנה אתקנן-
  כמה כואב לי..לא כאב לי בבלוטת התריס ועשו לי שני צילומי רנטגן על כאבים בלב..מהמותן עד תחילת הצוואר ומייד כאב לי מאד ושורף כבר שבוע..והבלוטה..היא מייד הוכתה וכמה כואבת..היא מרגישה כמו מוגלתית..אצות המכילות יוד אכלתי לא עזר בינתיים..כמה נזקי הקרינה! הרנטגן לא עזר לגילוי הבעיה בלב אך כל האיזור שהוקרן מהמותן עד הגרון-אדום ומרגיש שרוף..בלב רק נוספו כאבים בדיוק במרכז החזה בשקע..כבר שבוע..והתירואיד..כל כך כואבת והרוסה! וידוע לי ושמתי לב אליה שלא כאבה כלל..לפחות שנה.ו ידעתי מה עושים..חוששת מקופ"ח לא עזרו מאומה רק הזיק הרנטגן כל כך..

מדיניות פרסום תגובות באתר

 • מטרות התגובות באתר: להוסיף מידע להסבר, להסכים או לחלוק על המידע שבהסבר או בהמלצה.
 • אם ברצונכם להתלונן על האובייקטיביות של האתר, קראו קודם את הדף אתר זה אינו אובייקטיבי
 • התגובות מתפרסמות רק לאחר אישור
 • אין הבטחה שהתגובות יאושרו
 • ישנה אפשרות שתגובות יעברו עריכה לפני הפרסום
 • התגובות צריכות להיות קשורות למכתב או להסבר
 • לא יתפרסמו תגובות שאינן מכבדות את כותבי התגובות ואת הקוראים.

שימו לב! אם תרצו לשלוח לי שמועה כדי שאבדוק אותה, התגובות הן לא המקום.

הקליקו כאן לדף צרו קשר

מה יש לך לתרום?

כתובת הדואל שלך לא תוצג. שדות חובה מסומנים ב *

*

Scroll To Top