נהניתם מהאתר? האתר הועיל לכם ותרצו לתרום?
הנך כאן: דף הבית / על עובדות, דעות והשקפת עולם

על עובדות, דעות והשקפת עולם

היום בבוקר, יום חמישי 29 בינואר 2004, נהרגו בפיגוע באוטובוס בירושלים 11 בני אדם. בכל הדיווחים על הארוע כתוב שנהרגו 10 בני אדם.

גם המחבל המתאבד, הרוצח שביצע את הפשע הנורא, היה בן אדם. אותו לא סופרים בתקשורת.

הערב אכלנו במסעדה תל-אביבית לרגל ארוע משפחתי. בסיום הארוחה הבן שלי הסתכל בחשבון ואמר ש"זה המון כסף". עשינו חשבון קל ואמרנו לו שמאה עשרים שקל לבן אדם במסעדה כזאת זה לא הרבה כסף.

מה שלא אמרנו לו (ואני חושב שהיינו צריכים להגיד) זה שיש משפחות בישראל שבשבילן 120 שקל יספיקו לאוכל לכל המשפחה ליום שלם, אם לא ליותר.

במה שנכתב למעלה יש ערבוב של עובדות ודעות. ביחד הן מבטאות השקפת עולם. השקפת העולם שלי.

האתר "לא רלוונטי" גם הוא מבטא את השקפת העולם שלי. מדי פעם כותבים לי גולשים ומתלוננים שאני מערבב באתר עובדות עם דעות ושאני צריך להדגיש איפה אני "מערבב את הדעות שלי" עם העובדות. אני לא מערבב עובדות עם דעות. בניגוד להרבה אחרים שכותבים ברשת, אני מקפיד לציין מה הן העובדות שמצאתי ומה הדעות שלי.

"לא רלוונטי" נוצר מתוך השקפת עולם שאחד מביטוייה הוא הצורך לפעול מתוך מחשבה ביקורתית ולא מתוך תגובה אוטומטית. האתר הוא צירוף של יכולת איתור המידע שלי יחד עם יכולת הכתיבה שלי, וכל אלה מיועדים לכם, הקוראים שבוחרים לבדוק לפני שמעבירים הלאה אימייל.

אבל כמו שאתם בוחרים לבדוק באתר "לא רלוונטי" אימיילים לפני שאתם מעבירים הלאה, אתם גם מוזמנים להפעיל את השקפת העולם שלכם כשאתם קוראים באתר. אתם מוזמנים לקרוא את "לא רלוונטי" באופן ביקורתי. אתם מוזמנים להבחין בין עובדות ודעות באופן המתאים לכם ולא להיכנע להמלצות שנתתי; "להעביר" ו-"לא להעביר". אני כתבתי – אחריותכם להסכים או לא, כי אם יצרתי מקור מידע סמכותי שאין אפשרות לערער עליו, נכשלתי.

ואם קראתם משהו שאתם לא מסכימים איתו, אתם מוזמנים לכתוב לי. אם תציעו לי עובדות חלופיות או תוספות, אתייחס אליכם ברצינות ולפעמים אוסיף או אתקן. אם תציעו לי את דעתכם, אודה לכם על שכתבתם לי, אולי אשתכנע ואולי לא. בכל מקרה אכתוב בחזרה.

בברכה,

חנן כהן
"והאמת והשלום אהבו"

[בגרסה המקורית של דף זה כתבתי "אם כן, קוראים יקרים, בכל מקום באתר "לא רלוונטי" אני מערבב עובדות עם דעות." עכשיו (2023-11-19) אני רואה שהניסוח שלי לא משקף נכון את אופן הכתיבה שלי ותיקנתי אותו למשפט שמתחיל ב"אני לא מערבב עובדות …"]

 

17 תגובות

 1. שלום
  אני מורה
  ומלמד את תחום האינטרנט ודוא"ל
  ונעזר גם באתר שלך כדי ללמד שיקול דעת , ביקורת, וספק
  כאשר תלמידים ילדים, נוער ובוגרים נפגשים עם
  דוא"ל או כתבות

  תודה לך
  דוד

 2. שלום,
  מאוד שמח שחזרת, כעוסק 30 שנה בתחום מערכות המידע, ומקבל הרבה "שטויות", מאוד נהנה מהאתר שלך, המשך, זה חיוני ביותר.
  תודה לך,
  איל

 3. אתר חובה!
  גאוני.
  השתמשתי כבר עשרות פעמים באתרך, בכדי להרגיע/להגביל נודניקים ששולחים שטויות בקבוצות משפחתיות ואחרות ומכלים את זמנם של החברים.

  קישור לעמוד הרלוונטי באתרך, ואנשים מבינים שלא יוכלו לעשות מכולם מטומטמים.

 4. אני משתמשת נלהבת באתר שלך ומקפידה לשלוח הפניות אליו בכל הזדמנות שאני נתקלת בהפצה של שטויות.
  היום היתה לי חוויה מכוננת (אם אפשר לקרוא לזה ככה) כששלחתי למישהו שאני מעריכה מאד הפניה ל-https://irrelevant.org.il/2017/12/19/4881. הייתי מופתעת מאד כשהמקבל ענה לי שהניסוח באתר מאד מעליב, אבל לאחר מחשבה נוספת קיבלתי את זה שאני כנראה לא מבינה, וזה מעליב.

  אני מקבלת לחלוטין את עמדתך לגבי ערבוב עובדות עם דעות. זה האתר שלך ואתה זה שעושה את העבודה בשבילנו, זכותך להתעקש שנדע את דעתך 🙂
  במקרה הספציפי הזה, לגיטימי לחשוב שהפצה של הודעות כאלה היא מטופשת. אבל אם המטרה היא להאיר את עיני הציבור לזה שזה מטופש, יתכן שלשם האפקטיבית צריך להימנע מלהגיד לציבור ש*הוא* מטופש.

 5. חזק ואמץ חנן! המשך כך!

 6. משה בר-נס

  שלום חנן, אני, כמובן, נהנה מאד מהאתר שלך כעשר שנים. היום קראתי מה יש לך לומר על האוביקטיביות שלך. ומאד אהבתי!
  במיוחד את הסיום "והאמת והשלום אהבו".
  תודה!!!
  משה

 7. לא משנה אם אני ימינני או סמולני – בכל מקרה לגבי המכתב הראשון שלך על המחבל שהתפוצץ והרג 10 בני אדם – אני לא מסכים איתך שהמחבל עצמו הוא "בן-אדם" או "אדם" או בכלל יצור אנושי. אולי הוא אפילו לא חיה אלא ישות אחרת. ברגע שלבש את חגורת הנפץ ויצא ב"כוונת מחבל" הוציא את עצמו ממסגרת יצורי אנוש. אם היה מביע רגש ומתחרט ברגע האחרון – אזי היה הופך לאנושי ורע, אבל בן אדם.
  אני אישית הייתי אומר שהוא בעצם חלק מהפצצה או שהוא בעצם "פצצה" או כלי נשק – אבל לא אדם. אחרים היו אומרים שהוא מלאך מכוחות השחור או משהו אחר – אבל כל עוד הוא צועד בכוונת מחבל ואחרי שביצע את זממו ונהרג כפצצה – אינו אדם ואין לו יותר זכויות אנוש, אא"כ חזר בו ברגע האחרון וזממו לא בוצע.
  כדוגמה – רובוט שנראה כאדם ומתנהג כאדם – אבל שתלו בתוכו פצצה – לא תגדיר אותו כאדם. למה? רק מכיוון שלא נולד כאדם?
  אדם הוא אדם גם על פי מעשיו ועצם הלידה כאדם אינה הופכת אותו לאדם אם הוא מגדיר עצמו מחדש ככלי או כפצצה.
  גם בתוך מלחמה או מאבק צודק, צריכה להיות רמה מינימלית של הגינות וערכים. מי שמפוצץ אוטובוסים שלא מתוך הגנה עצמית וללא אזהרה – הוציא עצמו מכלל האנושות כיום.

 8. האתר שלך – כפי שהוא – ועם "כביכול" חוסר האוביקטיביות שבו – הוא אתר הכרחי, מעולה ואני כמשלם מיסים במדינה – הייתי דורש שאתר זה ימומן במלואו מכספי ציבור. בכל מקרה אני מודה לך מאוד ומעריך את העבודה שאתה משקיע באתר זה – שכול היודעים עליו נהנים ממנו ומשתמשים בו!
  חזק ואמץ!!

 9. אני נעזרת באתר שלך לגבי כל הודעה שאני מקבלת. רובן כצפוי מיותרות. האפשרות לצטט את "לא רלוונטי" נותנת לביקורת שלי גושפנקה רצינית. וכן, גם אני לא אובייקטיבית, ואני שמחה שכתבת מה שכתבת.
  תודה!!!

 10. זהירות מהאתר "לא רלוונטי" – חנן כהן חבר בקרן החדשה

  היום השתתף בכנס הלוגרים של הקרן תחת הכותרת "לא נסתום", עם אנטישמים מובהקים כמו הנאו-נאצי יוסי גורביץ' ומפעילי האתר האנטישמי "אפרטהייד ווטש".
  תמיד היה ברור שהערכים ב"לא רלוונטי" מוטים חזק לכיוון שמאל ונגד העובדות, אבל היום מתברר שזה לא סתם שמאל אלא ימין ערבי לאומני פאשיסטי.

  מקור – הבלוג האישי של חנן כהן (לא אתן קישור, חבל להאכיל את המגה-טרול)

 11. חנן היקר,
  אתחיל ואציין כי דיעותיי שונות מאוד מאלה שלך. אני ימנית וקפיטליסטית, ולא מסכימה עם רבים מהדברים שאתה מסכים איתם. למשל, אני הייתי אומרת "עשרה אנשים נרצחו", שכן המחבל לא נרצח – אלא התאבד.

  למה אני טורחת לציין זאת? מכיוון שברצוני להמחיש, עד כמה אני מעריכה אותך ואת פועלך, על אף השוני הרב בדיעותינו. במיוחד את דבריך כאן, שמעודדים אנשים לחשוב בעצמם. אהבתי במיוחד את המשפט: "כי אם יצרתי מקור מידע שאין לערער עליי, נכשלתי".

  יישר כח!

 12. שי קיסרי

  חנן היקר,

  במדינה מתוקנת אתרך היה מולאם ומופעל על ידי רשויות סייבר מוסמכות. הייתה מחלקה שלמה שזו הייתה עבודתה במשרות מלאות והיה צוות כונן פעיל 24 שעות ביממה.

  בפועל – יש רק אותך.

  תודה רבה.

 13. משה חכמוןsam10005

  וואו רק היום ראיתי את האתר שלך וכבר אני אוהב את צורת החשיבה
  לא מכיר אותך ולא את הדיעות שלך אבל כיף למנוע מאנשים פדיחות ובעיקר הונאות
  אתה פשוט איש מבורך אהבתי
  זה לא אומר שלא נתווכח אבל עם כבוד הדדי

 14. אילן נחשון

  אתר שימושי ואמיתי. אנחנו מכירים כבר ברשת המון שנים ואני נעזר בו לאמת כל ידעה ביחוד בעידן ה פייק ניוז שלנו. תודה לך

 15. אשמח שתשלחו לי למיל מידע,
  תודה רבה

 16. אתר תענוג, תודה רבה

 17. משתמש באתר לפחות כמה שנים כדי שתרבות הפייק בקבוצות תשאף לאפס. אף פעם לא שמתי לב שיש פה תגובות. אז: מחזק את פועלך, עבודת קודש! הלוואי שהייתי יכול להתנדב לעזור בזה. אולי אחרי המלחמה.

מדיניות פרסום תגובות באתר

 • מטרות התגובות באתר: להוסיף מידע להסבר, להסכים או לחלוק על המידע שבהסבר או בהמלצה.
 • אם ברצונכם להתלונן על האובייקטיביות של האתר, קראו קודם את הדף אתר זה אינו אובייקטיבי
 • התגובות מתפרסמות רק לאחר אישור
 • אין הבטחה שהתגובות יאושרו
 • ישנה אפשרות שתגובות יעברו עריכה לפני הפרסום
 • התגובות צריכות להיות קשורות למכתב או להסבר
 • לא יתפרסמו תגובות שאינן מכבדות את כותבי התגובות ואת הקוראים.

שימו לב! אם תרצו לשלוח לי שמועה כדי שאבדוק אותה, התגובות הן לא המקום.

הקליקו כאן לדף צרו קשר

מה יש לך לתרום?

כתובת הדואל שלך לא תוצג. שדות חובה מסומנים ב *

*

Scroll To Top