נהניתם מהאתר? האתר הועיל לכם ותרצו לתרום?

לכל התכנים באתר בנושא נגיף הקורונה

הנך כאן: דף הבית / המלצה - לכאן ולכאן / מחלת העכברת ברמת הגולן?

מחלת העכברת ברמת הגולן? (המלצה - לכאן ולכאן)

ההסבר:

השמועה שמופצת בווטסאפ עם הלוגו של רשות הטבע והגנים היא היסטרית. לא להפיץ אותה.

החלק השני הוא אמיתי. בזמן כתיבת התגובה, קיים סימן שאלה האם אכן מדובר בלפטוספירוזיס (עכברת). משרד הבריאות הנחה את רשות הטבע והגנים לסגור את מסלולי טיול נחל זוויתן בשמורת יהודיה עקב חשש לזיהום המים. בכל מקרה, אם טיילתם בנחלים ויש לכם חשש, גשו מיידית לחדר מיון.

המקור:

הייי לכל המתכננים להגיע לצפון לנחלים זורמים.. נחל זוויתן, משושים, זאכי, מג'רסה.. הכל לבטל. יש מגפה ויש מאושפזים ויש הוראה צהלית איסור כניסה, בקרוב יתפרסם לציבור. מדובר כרגע על 12 מאושפזים לפטוספרוזיס או בעברית עכברת. מחלת חום, כאבי שרירים שמחמירה וטיפול בה ניתן רק בבתי חולים.

כל זה קרה אחרי שלפני חודש פורסם שיש זיהום צואת פרות במים, מחלה שמכירים אנשים שעובדים בדיר.
אם אתם מטיילים או יש לכם ילדים שמטיילים ביהודיה/זויתן, יש חשד להתפרצות מחלה זיהומית בקרב מתרחצים באיזור ברכת המשושים בגולן, בעיקר המשושים ובזוויתן התחתון...

אם אתם מכירים מישהו שיש לו חום כמה ימים לאחר שהיה באיזור, צריך להפנות אותו למיון....זה מחלה שנקראת בעברית "עכברת".


חשד למחלת הלפטוספירוזיס Leptospirosis, (עכברת) בבחור בשנות העשרים לחייו שהגיע עצמאית לחדר המיון במרכז הרפואי זיו בצפת.

בהמשך לשמועות על אנשים שחשו ברע לאחר רחצה ברמת הגולן, הגיע לפני כעשרים דקות, בחור בשנות העשרים לחייו, שרחץ באחד ממקורות המים בגולן במהלך יום חמישי, הסובל מסימפטומים שונים.

נערכות בדיקות דם בכדי לבדוק האם חלה במחלה זו. הבחור הגיע כבר ביום חמישי לבדיקה בחדר המיון בזיו אך החליט לחתום על טופסי שחרור מאחר וחש טוב יותר, היום הגיע שוב עם סימפטומים דומים ויעבור את כלל הבדיקות לזיהוי המחלה.

ד"ר שמעון אדלשטיין יועץ לבקרת זיהומים ומחלות זיהומיות במרכז הרפואי זיו בצפת אומר כי הלפטוספירוזיס ,עכברת, הינה מחלה זיהומית חיידקית הנגרמת על ידי חיידקים פתוגניים סלילוניים, המפושטת בכל העולם, הנגרמת מהפרשת החיידק דרך דרכי השתן של חיה – בעיקר עכברים , חולדות וכד' . מחלה זואונוטית, מועברת לאנשים ובעלי חיים אחרים כמו כלבים ופרות באמצעות הפרשות למקורות מים. הדלקת מתקיימת בכליה של החיה הנגועה , כאשר החיה עצמה אינה חולה אלא רק נושאת את המחלה. אדם או חיה, הנחשפים למקורות מים נגועים על ידי הפרשות החיה הנגועה, באמצעות פצעים חשופים, שטיפת עיניים, או בליעת המים וכד'- עלולים להידבק במחלה. הסימפטומים אצל האדם - כאבי ראש, חום, כאבי שרירים, בעיות במערכת העיכול ובהמשך עלולה להוביל לאי ספיקת כליות , דלקת קרום המוח ועד תמותה, במידה ולא מטפלים במחלה.

כאמור הזמן הדרוש לשם הופעת הסימנים הקליניים בבני אדם מרגע ההדבקה, נע בממוצע בין 3-10 ימים. לפטוספירוזיס מתאפיינת בקשת רחבה של סימנים שנעים מהיעדר מוחלט עד לתסמינים המעידים על מחלה חמורה. בבני אדם מופיעה המחלה לרוב בשני שלבים: השלב הראשון: סימפטומים של מחלה הדומה לשפעת - חום, התקררות, כאבי ראש, כאבי שרירים, כאבי בטן, דלקת עיניים, הקאות שיעול וכד' שלב השני: עלייה שניה ומחודשת בחום הגוף, מלווה באותם סימנים אך עלול לגרום לפגיעה קשה בכבד, דלקת קרום המוח ואף מוות.

עוד מוסיף ד"ר אדלשטיין כי הטיפול בשלבים הראשונים של המחלה הנו פשוט- מתן אנטיביוטיקה באמצעות כדורים או דרך הוריד. בכל מקרה כל מי שמגלה סימפטומים אלו להגיע מידית לחדר המיון בבית החולים ולא להמתין, מאחר והאבחון אורך זמן, והשאיפה היא כי הטיפול יינתן מוקדם ככל האפשר לזמן גילוי המחלה.

2 תגובות

 1. זה אמיתי,
  אחיין שלי מאושפז מאתמול בתל השומר, לאחר שמשבת הוא עם חום וכאבים.
  לאחר ששחה שם לפני שבוע.

 2. חשוב לעקוב אר הודעות רש"ט ומשרד הבריאות, ההתראות נכונות ויש עד כה כ 27 שנדבקו

מדיניות פרסום תגובות באתר

 • מטרות התגובות באתר: להוסיף מידע להסבר, להסכים או לחלוק על המידע שבהסבר או בהמלצה.
 • אם ברצונכם להתלונן על האובייקטיביות של האתר, קראו קודם את הדף אתר זה אינו אובייקטיבי
 • התגובות מתפרסמות רק לאחר אישור
 • אין הבטחה שהתגובות יאושרו
 • ישנה אפשרות שתגובות יעברו עריכה לפני הפרסום
 • התגובות צריכות להיות קשורות למכתב או להסבר
 • לא יתפרסמו תגובות שאינן מכבדות את כותבי התגובות ואת הקוראים.

שימו לב! אם תרצו לשלוח לי שמועה כדי שאבדוק אותה, התגובות הן לא המקום.

הקליקו כאן לדף צרו קשר

מה יש לך לתרום?

כתובת הדואל שלך לא תוצג. שדות חובה מסומנים ב *

*

Scroll To Top