נהניתם מהאתר? האתר הועיל לכם ותרצו לתרום?

לכל התכנים באתר בנושא נגיף הקורונה

הנך כאן: דף הבית / המלצה - לכאן ולכאן / צדק חברתי – אומרים שאלכס אנסקי כתב את זה – כל מילה בסלע

צדק חברתי – אומרים שאלכס אנסקי כתב את זה – כל מילה בסלע (המלצה - לכאן ולכאן)

ההסבר:

שאלתי את  אלכס אנסקי לגבי הטקסט המיוחס לו. הוא אמר לי שמישהו תמלל, לא באופן מדוייק, את מה שאמר בתכנית בגלי צהל. הוא שלח לי את הטקסט המקורי ואני מפרסם אותו כאן.

השיקול שלי להמלצה "לכאן ולכאן" הוא שמצד אחד, אלכס אנסקי אמר בערך את הדברים המפורסמים בשמו. מצד שני, אלו לא בדיוק הדברים שהוא אמר. מי שרוצה להפיץ את הטקסט, מוזמן להעתיק מכאן את הטקסט המקורי.

פתוח בשבת – מהו צדק חברתי? שודר בגלי צהל 30.06.2012

העם דורש צדק חברתי, ובעצם הוא דורש לדעת מה זה.  הגיעה השעה שננסה להשיב על זה בקול רם:

צדק חברתי אומר שמכיוון שלא בחרנו לגור בג'ונגל או בדיקטטורה אלא במדינה מתוקנת, יש בין המדינה הזו לבין האזרחים, כלומר אנחנו, חוזה –  מורכב מאוד וגם   חשוב מאוד. אם החוזה הזה מופר בראש חוצות, מישהו צריך לשלם על זה מחיר. אם האזרחים מפרים את החוזה כלפי המדינה, יש למדינה  אמצעים לעצור אותם, לשפוט אותם, להחרים את רכושם ולגזול את חירותם. אם האזרחים, כלומר אנחנו, חשים שהשלטון מפר את החוזה עימנו – אזי אנחנו יוצאים לרחובות, מוחים ומפגינים, עושים שביתות ומשבשים את הסדרים במטרה לשנות את החיים ולשפר אותם.

שלטון אף פעם לא מוחה,  הוא  לא מפגין ולא קורא למהפכה - ברור שהשלטון לא יפגין נגד עצמו, רק אזרחים מפגינים ותמיד בכיוון אחד – נגד השלטון כדי לשנות החלטות שלו  או להחליף אותו.

השלטון מצפה מהאזרח להיות שומר חוק, לשלם מסים בזמן, להתגייס לצבא ובתמורה הוא מתחייב לספק  חינוך ראוי, מערכת בריאות תומכת, הגנה מפני פשיעה, ביטחון מפני אויבים מבחוץ, קיצבאות לנכים מובטלים ופגויים מלידה -  וכן – לחלק את משאבי הארץ ואת תקציב ההכנסות והמיסים  באופן שווה בין כל אזרחיה. במשפט אחד: השלטון מחוייב  ולאפשר לאזרחים לחיות את חייהם בכבוד.

והנה כמה קווים לדמותו של המונח המטושטש "צדק חברתי":

צדק חברתי משמעו שאין לאשפז אמהות וסבתות ואנשים תשושים במסדרון, כאבן שאין לה הופכין, כי השלטון התחייב לדאוג  – למערכת בריאות ראויה.

צדק חברתי משמעו שאיננו אמורים להוסיף אלפי שקלים בכל שנה לחינוך, שהשלטון התחייב שיהיה חינם. יש לגבי זה אפילו חוק.

צדק חברתי אומר שאלו שמרוויחים הרבה – ישלמו יותר מס מאלו שמרוויחים פחות מהם. קוראים לזה מדרגות מס. רק הנשיא ואלוהים פטורים ממס אחרת אין קיום לחברה של בני אדם.

צדק חברתי אומר שאסור להקים ממשלה של 39 שרים מתוך כנסת של 120 בסך הכל. ואם לא די בכך מכל ה-39 אין  בממשלה הזו שר רווחה  במשרה מלאה.

צדק חברתי אומר שלא ייתכן שבין 39 שרים לא יהיה אפילו שר בריאות אחד.  זה מתאים לסאטירה ולפארסה, אבל לא לחוזה בין מדינה ואזרחים. ומי שלא יכול להיות שר – שיהיה מה שהוא כן יכול להיות. שלטון תקין לא יכול להיות "דריי".

צדק חברתי אומר שלא ייתכן שנשים וגברים יעבדו עד גיל 67 ובה בעת מגזר שלם יצא לפנסיה (בגיל 42,) גימלה שכל השאר יכולים רק לחלום עליה, פנסיה מכספי המס של אלה שעובדים  25 שנים אחריהם.

צדק חברתי אומר שמהכסף שאנחנו משלמים כמס השלטון ידאג גם לדפוקים בחברה, לנשים המוכות, לניצולי השואה, לנוער בסיכון, לנוער בפיגור ולכל אלה שאין להם שום ייצוג בשום מקום.

השלטון צריך לתמוך באנשים האלה, זה התפקיד שלו לשם כך נבחר. הוא , ולא עמותות שאנו תורמים להם כסף, או קבוצות של מתנדבים.

החלשים והדפוקים הם הזקנים שלנו, הם אנשים שרעבים ללחם וזקוקים לתרופות, זה נוער שמתדרדר לסמים וממלא את בתי הכלא. זה נוער שאונס ורוצח כאילו אין פה חוק ואין פה סדר.

צדק חברתי אומר יותר שיטור, יותר שוויון בפני החוק.

צדק חברתי אומר ששר ו\או ראש ממשלה לא יעבור לגור פתאום במגדלים מפוארים בתל אביב או בקיסריה, ולא ייקנה דירות במיליוני דולרים – כי נבחרי ציבור הם גם  אנשי מופת המשמשים דוגמה באורח חייהם ובהתנהלותם בחייהם הפרטיים,   נבחרי ציבור אינם אנשי עסקים .

צדק חברתי אומר ששר חוץ שנחקר כבר למעלה מעשר שנים וחשוד שהוא קיבל מיליוני שקלים מחברות קש יובא סוף סוף לדין – ולא ישתלח באלה המבקשים צדק ויגיד שהמסעדות מלאות באוכלי סושי ומעשני נרגילות.

צדק חברתי אומר שלא יכול להיות שנתב בנמל – ירוויח פי עשרה ממורה. כי בידיים של מורים וגננות אנו מפקידים את היקר לנו מכל – הילדים שלנו. ומפני שהמחנכים והמורים מחנכים את הילדים, לא הנתבים ולא הסוורים ולא עובדי חברת חשמל. הגננות והמורים, והשופטים – חשובים לעתיד שלנו כעם ומדינה. הנתב בסך הכל מעביר סחורות. צדק חברתי אומר שאין מקום לכך שקבוצה קטנה מתוך העם תקבע לרוב  מי ואיך צריך לזכור את הנופלים במלחמות, ולא להכתיב את התפילות: האם זה אלוהים שצריך לזכור אותו בפני הקבר הפתוח  - או את בני המולדת שלמענה נפלו?

צדק חברתי אומר שהמדינה צריכה לשמור על האזרח מפני קרטלים, מפני בנקים ועטלפי צמרת שמרוויחים עשרות מיליונים כל שנה.

וצדק חברתי אומר שאין לוותר  לבעלי חוב גדולים כשהם כושלים  ואילו את האזרח הפשוט לרדוף עד חורמה.

צדק חברתי אומר שהשלטון לא יהפוך את אזרחי המדינה לחבורה של אומרי הן!  שלשלטון אסור לחוקק חוקים  שיש בהם שליטה  על מחשבות והבעות דיעה, ואסור לו לקבוע את מי להחרים ואת מי לרומם. מה להציג ואיפה להציג, מה לומר ומה לא לומר.....
וכך הרשימה נמשכת ונמשכת, כמספר הסיבות לצאת לרחוב ולהפגין. ועל אלה יחתמו גם שמולי מהתאחדות הסטודנטים, וגם סתיו שפיר, וגם אלון-לי גרין, וגם דפני ליף שלא יודעת מאיפה כל זה נפל עליה ואיך תמשיך את החיים שלה אחרי הבחירות.

המקור:

צדק חברתי אומר:

ברגע שאנו חיים במדינה עליה חלמנו אלפיים שנות גלות, ולא בחרנו לגור בג'ונגל (לדוגמא) יש בינינו לבין המדינה חוזה, כמו בכל מדינה מתוקנת.

החוזה פשוט מאוד, אבל מאוד חשוב.

אם הוא מופר בראש חוצות לאורך תקופה ארוכה – מישהו צריך לשלם על זה מחיר, או לחזור לכללים הבסיסיים של החוזה.

אחרת אנחנו מרגישים שהחוזה הופר בריש גלי ואנחנו לא מוכנים לשתוק על כך יותר.

החוזה אומר כך :

המדינה לוקחת מהאזרח כסף באמצעות מיסים ישירים כמו מס הכנסה וביטוח לאומי ומיסים עקיפים כמו מע"מ.

המדינה מצפה מהאזרח להיות שומר חוק, לשלם מיסים בזמן, להתגייס לצבא ובתמורה היא התחייבה לספק לאזרח חינוך ראוי, מערכת בריאות תומכת, הגנה מפני פשיעה, שהיא תחלק את משאבי הארץ ואת תקציביה לכולם באופן שווה ותשמור על האזרח שיוכל לחיות את חייו בכבוד.

צדק חברתי משמעו שאין לאשפז אמהות וסבתות במסדרון, כאבן שאין לה הופכין, כי המדינה התחייבה לדאוג להן וגם לנו למערכת בריאות ראויה.

צדק חברתי משמעו שאיננו אמורים להוסיף אלפי שקלים בכל שנה לחינוך שהמדינה הבטיחה לנו שהוא יהיה חינם. יש לגבי זה אפילו חוק.

צדק חברתי אומר שמי שמרוויח יותר ישלם יותר מס מאלה שמרוויחים פחות .קוראים לזה מדרגות מס.

צדק חברתי אומר שאסור להקים ממשלה של 39 שרים בכנסת של מאה ועשרים מושבים. ואם לא די בכך, מכל 39 עזי המצח אין שר רווחה אחד במשרה מלאה.

צדק חברתי אומר שלא יתכן שבין 39 שרים לא יהיה אפילו שר בריאות אחד. זה פשע אזרחי מהמעלה הראשונה.

צדק חברתי אומר שאת משאבי המדינה מחלקים שווה בשווה בין כולם, ולא מעדיפים חלקי ארץ שנויים במחלוקת ובטח לא נותנים ל-300 אלף תושבים הרבה יותר מאשר לכל ה-6.3 מליון האחרים. מגזר חרדי –פרזיטי - אנטי ציוני - מקבל , מכספי המסים שאנו משלמים מעמלנו , כשוחד , מענקים נדיבים מהמשלה - תמורת אבטחת שלטונה ,בו-בזמן, שהרוב העמל קשות לגדל ילדיו, נאלץ לפרנס – בעקיפין - שפע של ילדים של הורים בטלנים ,שלא תורמים מאומה למדינה ולחברה ומשתמטים , דרך קבע , מהגנת המדינה ו! בינינה - ועם-זאת ,זוכים מכל טובה.

צדק חברתי אומר שלא ייתכן שנשים וגברים יעבדו עד גיל 67 ובה בעת מגזר שלם ייצא לפנסיה, שכל השאר יכולים רק לחלום עליה, מכספי המס של אלה שעובדים עוד 27 שנים אחריהם.

צדק חברתי אומר שמהכסף שאנו משלמים למיסוי למדינה , הרבה כסף שאנו משלמים לה, היא תדאג גם לדפוקים בחברה, לנשים המוכות, לניצולי השואה, לנוער בסיכון, לשכבות הדפוקות כל כך שאין להם שום ייצוג בשום מקום.

המדינה צריכה לדאוג להם!!! לא עמותות שאנו תורמים להם שוב כסף.

המדינה. זה התפקיד שלה.

כי כל החלקים האלה הם חלק מאיתנו, הם בשר מבשרנו והם הופכים אותנו לאומה חלשה יותר כשאף אחד לא מטפל בהם,

הם הזקנים שלנו, שרעבים ללחם וזקוקים לתרופות, זה הנוער שלנו, שמתדרדר לסמים וממלא את בתי הכלא שאנו מממנים, זה הנוער שלנו שאונס ורוצח כאילו אין פה חוק ואין סדר.

צדק חברתי אומר, יותר שיטור , יותר שוויון בפני החוק.

צדק חברתי אומר ששר ואו ראש ממשלה לא יעבור לגור פתאום במגדלים מפוארים, או בקיסריה ויקנו דירות במיליוני דולרים, כי הם לא אנשי עסקים, הם נבחרי ציבור.

צדק חברתי אומר ששר שנחקר כבר למעלה מעשור על זה שהוא קיבל מיליוני שקלים מחברות קש, לא ישתלח באלה המבקשים את הצדק ויגיד שהמסעדות מלאות ולא בטייקונים.

צדק חברתי אומר שלא יכול להיות שנתב בנמל ירוויח פי עשרה ממורה. כי בידי המורים אנו שמים את היקרים לנו מכל- את הילדים שלנו, כי המחנכים מטפלים באחד מהיסודות הכי חשובים לעתיד שלנו כעם ומדינה ..והנתב סך הכל מעביר סחורות ומי כמו היהודים כדי לדעת כמה השכלה, היא היא הנותנת.

צדק חברתי אומר שאין מקום לכך שחלק קטן מהעם יקבע לחלק גדול מהעם מי צריך לזכור את הנ! ופלים, אלוהים או העם שלשם תקומתו בארץ מולדתו הם נפלו.

צדק חברתי אומר שהמדינה צריכה לשמור על האזרח מפני קרטלים, מפני הבנקים שמרוויחים מיליארדי דולרים כל שנה, מוותרים לבעלי חוב גדולים ואת האזרח הפשוט הם רודפים עד חרמה .

צדק חברתי משמעו שהמדינה צריכה למסות את רווחי הענק של החברות האלה כי הם מגיעים ישירות מהכיס של כל אחד ואחת מהאזרחים. הפשוטים.

הגיע הזמן שמקבלי ההחלטות יפסיקו לברבר ולהבטיח הבטחות שווא, ויתחילו בצעדים מעשיים לתיקון העיוותים.

צדק חברתי אומר שאתם לא תהפכו אותנו למדינה של אומרי הן ותשלטו לנו על המחשבות, את מי להחרים ואת מי לא.

אנחנו דמוקרטיה. זו הזכות שלנו וזו חובתנו האזרחית להתריע.

העבירו את זה הלאה בבקשה. עד שהמסר יינשא על כל לשון.

מאה אלף, או מאתיים אלף, או שלוש מאות אלף. והם עדיין לא הבינו את זה.

תעבירו את זה הלאה,עם קרדיט, בלי קרדיט, זה באמת לא משנה.

רק העבירו. כי הפעם הזו אנחנו לא נוותר

מדיניות פרסום תגובות באתר

  • מטרות התגובות באתר: להוסיף מידע להסבר, להסכים או לחלוק על המידע שבהסבר או בהמלצה.
  • אם ברצונכם להתלונן על האובייקטיביות של האתר, קראו קודם את הדף אתר זה אינו אובייקטיבי
  • התגובות מתפרסמות רק לאחר אישור
  • אין הבטחה שהתגובות יאושרו
  • ישנה אפשרות שתגובות יעברו עריכה לפני הפרסום
  • התגובות צריכות להיות קשורות למכתב או להסבר
  • לא יתפרסמו תגובות שאינן מכבדות את כותבי התגובות ואת הקוראים.

שימו לב! אם תרצו לשלוח לי שמועה כדי שאבדוק אותה, התגובות הן לא המקום.

הקליקו כאן לדף צרו קשר

מה יש לך לתרום?

כתובת הדואל שלך לא תוצג. שדות חובה מסומנים ב *

*

Scroll To Top