נהניתם מהאתר? האתר הועיל לכם ותרצו לתרום?

לכל התכנים באתר בנושא נגיף הקורונה

הנך כאן: דף הבית / המלצה - אפשר להעביר / ג'ג'או בימרו

ג'ג'או בימרו (המלצה - אפשר להעביר)

ההסבר:

עו"ד אביתר קנולר התנדב לסייע לג'ג'או בימרו. שוחחתי איתו. הוא אמר לי ששלח מכתב נוסף למח"ש. עבר שבוע ועדיין לא התקבלה תשובה.

המכתב חושף שתי תופעות קשות בחברה הישראלית - גזענות ואלימות המשטרה. חשוב להעביר את המכתב.

עדכון: בכתבה נסגר התיק נגד השוטרים ש"תקפו" צעיר אתיופי שפורסמה ב 09.10.12 נכתב:

עו"ד אביתר קנולר, ממשרד עורכי הדין ZKGS המייצג את ג'ג'או בימרו, מסר בתגובה: "תמוה בעיני שחצי שנה לקח למח"ש להגיע למסקנה שאליה אפשר היה להגיע תוך זמן קצר. תמוה עוד יותר כיצד נקבע שלא להעמיד לדין בשל חוסר ראיות כאשר בשטח האירוע היו מצלמות אשר צילמו בזמן ובמקום. אלה יכלו להוכיח אם היו דברים מעולם או לא. ואם לא היו דברים מעולם, היו סוגרים את התיק מחוסר אשם ולא מחוסר ראיות.

"אם הסרטים היו מציגים שהאירוע אכן התרחש, הרי כיצד מח"ש החליטה שאין מספיק ראיות להעמדה לדין? אלא אם כן לא נאספו הראיות על ידה. דרכי חקירתה של מח"ש מעלות תהיות נוספות לאור העובדה שהמתלונן לא זומן למתן עדות אף לא פעם אחת לאחר הגשת התלונה ולמיטב ידיעתנו אף אנשים נוספים ששמם צוין בידי ג'ג'או כעדים פוטנציאלים לאירוע, לא זומנו למתן עדות. התמיהות שמעלה עילת סגירת התיק מחייבות אותנו לדרוש את חומר החקירה בכדי לבחון את האפשרות להגיש ערר ולבחון את התנהלות מח"ש על החלטה מוזרה זו".

המקור:

שלום לכולם. שמי ג'ג'או בימרו, בן 27, סטודנט למדעי הצמח באוניברסיטה העברית, יוצא יחידת מגלן – יחידה מובחרת בצה"ל, ומשרת בה שירות מילואים פעיל. נוסף על אלו, אני גם בן העדה האתיופית בישראל, וגאה על כך. בשורה התחתונה, אני אזרח ישראלי מן השורה – שומר חוק וסדר, משלם מיסים וללא שום עבר פלילי. בחיי, אפילו דו"ח חניה לא קיבלתי מעודי. אדם נורמטיבי לחלוטין. מסתבר, שכל חטאי הוא צבע עורי ומוצאי. בשל כך, ורק בשל כך, סבלתי מאלימות קשה וברוטאלית כלפיי, פיזית ומילולית. לא, לא ספגתי אותה מגורמים גזעניים, בורים וחשוכים בחברתנו, אלא משוטרי משטרת חיפה, ובחסותה ועידודה של משטרת ישראל הנאורה והליברלית.

בערב חג הפסח, ה-7.4.12, יצאתי עם כמה חברים, גם הם בני העדה האתיופית, לבילוי במועדון ה-"נתנזון" בחיפה. יצאנו מהמועדון בסביבות השעה 5:00 לפנות בוקר, והתקדמנו לצומת כבישים ראשי, ממנו נוכל לתפוס מונית הביתה. בקיוסק הסמוך לצומת זו פרצה קטטה, שבעקבותיה הגיעה ניידת משטרה למקום. הניידת הגיעה לאחר שכבר נרגעו הרוחות. מיותר לציין שלא לי ולא לחבריי היה קשר כלשהו לאירוע. כנראה שנקלענו למקום הלא נכון בזמן הלא נכון, אך גם עם צבע העור הלא נכון.

ניידת המשטרה הגיעה בנסיעה מהירה ובלמה בפתאומיות באמצע הצומת. שני שוטרים יצאו מהניידת, ואחד מהם ניגש לאחת הבנות שהרגע יצאה מהמועדון, מכרה שלי, גם היא בחורה נורמטיבית לחלוטין, בת העדה האתיופית. שוב – לא היה לה דבר וחצי דבר בקטטה שהתרחשה באזור זמן קצר קודם לכן. את השוטר לא עניינו העובדות: הוא בעט בה, ולאחר שהתמוטטה סטר לה ואיים עליה באמצעות שוקר חשמלי.

כמה מחבריי רצו לעבר הבחורה על מנת לעזור לה ולצלם את האירוע. חברתה, קצינת צה"ל בקבע, ניגשה גם היא לעזור לה, אך נדחפה באלימות על-ידי השוטרים. כאשר הבחין השוטר שרוצים לצלם אותו הוא הגדיל לעשות והשתמש בגז פלפל ובשוקר החשמלי לעבר כל מי שרק היה בקרבתו.

בעודי עומד שם המום ממה שרואות עיניי, החליט השוטר שגם אני שותף ל'פשע'. הוא המשיך את מסכת ההשתוללות וההתפרעות האלימה שלו, וכעת היה תורי לחטוף. השוטר ריסס אותי בגז פלפל ישירות לעיניים, ללא שום סיבה וללא כל התגרות מצידי. לאחר מכן, בעודי סובל מעיוורון טוטאלי למשך דקות מספר, הפעיל נגדי את השוקר החשמלי. ללא כל אזהרה, ללא כל צורך. חטפתי את זרם החשמל ישירות אל מפתח הלב, מה שהשאיר סימני פציעה וחבלה על גופי.

בעודי זרוק שם באמצע הלילה, מרוסס ומחושמל על לא עוול בכפי, צעק לי השוטר, בליווי קללות וגידופים נוספים, "תחזור לאפריקה!". האמינו לי, שום צריבת גז פלפל או חשמול בעולם, חזקים ככל שיהיו, לא יכלו להכאיב לי כמו שהכאיב לי המשפט הזה.

כנראה שהתעלפתי מעוצמת החשמול, שכן אני זוכר שהתעוררתי בשלב מסוים כשמסביב כבר התפזרה כל ההמולה. מרוב בלבול ותקיפות השוטרים, כל חבריי נמלטו מאזור האירוע, כשכל אחד מהם בטוח שגם אני הצלחתי להימלט. לא הצלחתי. נותרתי שם לבד, מוטל פצוע לצידי כביש ראשי בחיפה, לפנות בוקר, בלי כסף למונית ולמעשה בלי יכולת לחזור הביתה. לא הרגשתי כל-כך נעלב ומושפל בחיי.

אותה הבחורה שהוכתה קשות סבלה למחרת האירוע מכאבי גב קשים, שלא לדבר על הצלקת הנפשית שהותיר בה האירוע. מתוך חשש אמיתי מנקמת השוטר שהכה אותה היא לא העזה להגיש תלונה למשטרה לאחר האירוע, אך לאחר מספר ימים אזרה אומץ והגישה תלונה במח"ש.

גם אני עשיתי זאת, ובצירוף עדויות – תמונות מהאירוע וחולצתי המוכתמת בגז פלפל. בכל האירוע הזה יש לא מעט עדים להשתוללותו של השוטר, שגם הם ספגו גז פלפל לפניהם על לא עוול בכפם. גם הם אזרחים נורמטיביים, שומרי חוק ומשלמי מיסים, כמוני כמוכם. אותם עדים אף ראו כיצד שוטרים נוספים ממשטרת חיפה מגיעים לזירה, ופשוט עומדים וצופים מהצד באירוע, משל היה איזה מופע שעשועים, ללא שום התערבות מצידם ואפילו בעידודם.

הכאב הפיזי אולי קהה במהלך הזמן שעבר מאז התקרית, אך הכאב הנפשי לא פג, ולהפך – הוא רק הולך ומתעצם. מח"ש ממציאה תירוצים שונים ומשונים ומורחת את התקדמות התיק ואת חקירת האירוע. שלושה חודשים חלפו ממועד האירוע, ולא קיבלתי אפילו תשובה לגבי סטאטוס התיק. על פי כל הסטטיסטיקות, תיק במצב כזה ייסגר במהרה בטענה של "חוסר עניין לציבור". בבקשה מכם, ציבור יקר – אנא הראו למשטרת ישראל שגזענות אלימה וחשוכה בחסותה מעניינת ומטרידה אתכם, על-ידי הפצת הסיפור לכמה שיותר אנשים.

לא לכך פיללנו אני ומשפחתי כאשר עלינו לארץ מאתיופיה, עלייה שנבעה מאהבת ציון טהורה. לא לכך פיללו הוריי כאשר חינכו אותי כל חיי לנתינה למדינה ודחפו אותי להסתגלות מתמדת לחברה, מתוך אמונה כי במדינה דמוקרטית כישראל, אם רק אתאמץ מספיק, אהיה שווה בין שווים. מסתבר שלא כך הם פני הדברים, ועל כך אני מרגיש נבגד. נבגד בידי המדינה שעבורה סיכנתי את חיי במשך שלוש שנים, שאליה כה ערגתי וציפיתי להגיע כל ילדותי. התחושות שאיני רוצה להיות חלק ממדינה כזו, הולכות ומתעצמות בי מיום ליום.

אני נחוש לקעקע אחת ולתמיד את הגזענות בחברתנו בכלל, ובפרט את הגזענות החוזרת ונשנית כלפי העדה האתיופית. זוהי עדה שקטה, רגועה וביישנית מטבעה, טבע המשרת לצערי את יצריהם החייתיים והקמאים של גורמים שונים בחברה הישראלית, ביניהם גם כמה משוטרי משטרת ישראל. אני נחוש לעשות זאת, אך לא אוכל ללא עזרתכם.

אני מפציר בכם וקורא לכם ולכן בכל לשון של בקשה – עזרו לי ולחבריי להפיץ את הסיפור הזה לכמה שיותר אנשים, על מנת שנוכל למצות את מלוא חומרת הדין עם השוטרים-פושעים שפגעו בנו, ולמגר את תופעות הגזענות האלימות והמכוערות, אשר לצערי חוזרות ומרימות ראשן בגאון לאחרונה בחברה הישראלית.

8 תגובות

 1. פשוט מקרה מזעזע.
  הרוע והבורות שיש בקרב אנשים פשוט מזעזע אותי כל פעם מחדש. אני שמחה שהסיפור הזה קיבל חשיפה כ"כ גדולה בעזרת הפייסבוק, ואני שמחה לשמוע שעו"ד קנולר התנדב לסייע במקרה הזה

 2. אילנה שמש

  שיהיה בהצלחה לכולנו.
  אתמול, 17/7/12 קבלתי תגובת פניות הציבור:
  מדינת ישראל
  משרד המשפטים
  האגף לביקורת פנימית ופניות הציבור
  היחידה לפניות הציבור
  רח' צ'אלח א-דין 92 ירושלים 21919 טלפון : 99-6266691 פקס' : 99-6265907

  שלום רב,
  הנדון: פנייתך באמצעות המייל בנושא תיק מספר 96299919
  שלום רב,
  לאחר בירור הפניה נמסר כי נפתחה חקירה בעניין התיק שבנדון.
  למען הסר ספק, אין באמור לעי משום הבעת עמדה או חיווי דעה לגופם של דברים
  בברכה,
  מיכל טנא, עו"ד
  מנהלת יחידת פניות הציבור
  והממונה על חוק חופש המידע

 3. לימור סואן

  שלום.
  קבלתי את המכתב של ג'ג'או במייל, ועוד לפני שבדקתי כאן, הוספתי עליו תיאור של מעשה דומה שהייתי עדה לו.אני כותבת גם כאן.
  .

  אני מפיצה את הסיפור -בלי לבדוק אם הוא נכון, רק מפני שהייתי עדה לאירוע דומה שקרה ברחובות ב1 ביוני 2012, קבוצת נערים/ חיילים ממוצא אתיופי אשר בילו בעיר בשקט, הוכו ע"י שוטר מהשיטור העיוני ורוססו בגז פלפל, אחד מהם נלקח לתחנת המשטרה, וחבריו ניסו להכנס ולהגיש תלונה נגד השוטר העירוני אך סורבו!- לא נתנו לאזרחי ישראל, חיילים בצה"ל, להכנס ולהגיש תלונה במשטרת ישראל בתחנת רחובות.

  הם הוצאו החוצה שוב ושוב, למרות שדיברו בנימוס. ואני הייתי עדה לכך.

  אני הזדמנתי לאיזור כאשר הם כבר הגיעו לתחנת המשטרה, וראיתי שלא נותנים להם להכנס ולהגיש תלונה, ושאלתי אותם מה קרה – והם סיפרו לי, הם כל כך חששו – שלא הסכימו להסגיר את שמם, הם כן אמרו שלי או לבן שלי זה בחיים לא היה קורה – בגלל צבע העור הבהיר שלנו.

  שוטר השיטור העירוני הפוגע – לטענתם, (הממומן מכספי המיסים של אותם אזרחים ממוצא אתיופי, ומכספי הארנונה שאני משלמת) יצא מהתחנה, ונתבקש על ידם למסור את שמו – ולא הסכים. חבריו הקיפו אותו, ויחדיו נכנסו לניידת ונסעו משם..

  גם לכך הייתי עדה.

  באותו הערב התקשרתי למוקד 106 להתלונן על מה שראו עיניי, ולאחר שבוע פניתי ללחבר מועצה (יניב מרקוביץ – שהבטיח לחזור אליי, ולא עשה כן) ורק לאחר שהתקשרתי עוד פעמים, והתייצבתי בעירייה בעצמי, מנהל המוקד התקשר אליי חזרה, והבטיח שאותו שוטר עירוני לא עובד יותר בשיטור העירוני, אך מסיבות אחרות.

  בעניין משטרת רחובות – שלא הכניסו את האזרחים כדי שיוכלו להגיש תלונה, לא טיפלתי.

  אתם מוזמנים להפיץ.

  לימור סואן

  רחובות

 4. תחזית: נגד כל המתלוננים תפתח חקירה בגין תקיפת שוטר.
  זה מה שהמשטרה עושה לכל מי שמתלונן.

  לדעתי יש לחייב כל שוטר לדווח על כל הפעלה של שוקר חשמלי וגז מדמיע.
  בלי חובת דיווח השוטרים משתמשים באמצעים אלו גם ללא צורך.

 5. לא להעביר.
  המכתב מציג אך ורק את הצד של ג'ג'או, ללא תגובת או גירסת השוטרים.
  גם חנן, לפי מה שכתב, דיבר רק עם עורך דינו של ג'ג'או, ולא עם הצד השני.
  אני לא מאשים את ג'ג'או בשקר, אבל מצביע על העובדה שאפשרי (ואף סביר) שהוא משקר לפחות בחלק מפרטי המקרה, כדי להוציא את עצמו יותר טוב.
  אני מתקשה להאמין שהדברים אכן קרו כפי שהוא מתאר.

 6. יואב – אתה כותב שאתה מתקשה להאמין שהדברים אכן קרו כפי שהוא מתאר, ואני מתקשה להאמין שעם כל סיפורי השוטרים האלימים אתה עדיין מתקשה להאמין.

  כדאי שתאמין מהר כדי שתדע להיזהר מהם.

  ובנוגע לעניין עצמו – העניין אינו גזעני כלל. אלימות השוטרים היא דבר נפוץ וידוע, ואינה מופנית רק לאתיופים. האמירה "תחזרו לאפריקה" היא כאילו גזענית אבל קודם כל אולי חשבו שאתם עובדים זרים ולא אתיופים יהודים (לא שזה מצדיק), ומלבד זאת חלק מהאלימות שלהם זו השפה המגעילה שלהם. רק לא מזמן ראו בטלויזיה שוטר אומר לפקוד שלו "תהרוג אותם, תהרוג אותם" על כמה נערים שעלו על גג קרוואן במיגרון (ללא קשר לעניין עצמו לדעה פוליטית וכו' האמירה הזו מיותרת לחלוטין) – פשוט תוריד אותם.
  וממש השבוע או שבוע שעבר ראו בכלבוטק צורת ביטוי והתנהגות של שוטר שצולם במצלמה נסתרת…

 7. שור עמי רחל

  אני קראתי כומו רבים הזדעזעתי. עצוב להבין שמדינה כמו ישראל עדיין מטפחת גזענות כלפי כל מי שהוא שונה, בצבע עורו, השכלתו ומצבו הכלכלי. אני מרגישה חסרת אונים על שאיני יכולה לעזור ומקווה שהמקרה יגיע לסיומו הצודק ואלו שצריכים ללמוד לקח אכן יגיעו להבנת התנהגותם המחפירה. אתה, אישית, אנא, היה גאה בך ובחבריך ואמץ את הדעה שטיפשים ובורים תמיד יתהלכו בקרבנו והם אלה הזקוקים לרחמים ולבוז

 8. לא שזה מצדיק! אך די ברור לי שהשוטרים חשבו שמדובר בשחורים מסתננים ולא באתיופים.
  גם כאן האלימות אסורה אך אל לבם לחשוב שמדובר במעשה נגד העדה האתיופית.
  כך לפחות אני מקווה…

מדיניות פרסום תגובות באתר

 • מטרות התגובות באתר: להוסיף מידע להסבר, להסכים או לחלוק על המידע שבהסבר או בהמלצה.
 • אם ברצונכם להתלונן על האובייקטיביות של האתר, קראו קודם את הדף אתר זה אינו אובייקטיבי
 • התגובות מתפרסמות רק לאחר אישור
 • אין הבטחה שהתגובות יאושרו
 • ישנה אפשרות שתגובות יעברו עריכה לפני הפרסום
 • התגובות צריכות להיות קשורות למכתב או להסבר
 • לא יתפרסמו תגובות שאינן מכבדות את כותבי התגובות ואת הקוראים.

שימו לב! אם תרצו לשלוח לי שמועה כדי שאבדוק אותה, התגובות הן לא המקום.

הקליקו כאן לדף צרו קשר

מה יש לך לתרום?

כתובת הדואל שלך לא תוצג. שדות חובה מסומנים ב *

*

Scroll To Top