נהניתם מהאתר? האתר הועיל לכם ותרצו לתרום?

לכל התכנים באתר בנושא נגיף הקורונה

הנך כאן: דף הבית / המלצה - לא להעביר / לא להשתמש בכוכבית 42

לא להשתמש בכוכבית 42 (המלצה - לא להעביר)

ההסבר:

המכתב הזה התחיל להסתובב ביולי 2010 - תופעה חדשה: הצינתוק הפלסטיני . מאז, בזק שיכללו את המרכזיות שלהם. היום, כאשר אתם מחייגים כוכבית 42, המרכזיה מקריאה לכם את המספר שממנו התקשרו אליכם ומבקשת מכם אישור לחייג בחזרה. אם המספר לא מוכר לכם, נתקו את הטלפון.

המקור:

אל תחמיצו - קראו והפנימו. אני יודע שאין לכם זמן, אבל לא הייתי מפיץ אם לא הייתי מתרגז! אני משוכנע שזה ירגיז גם אתכם. תלמדו איך עובדים על כולנו בעיניים.

זה חוקי? - כן

זה מקומם? – כן, ואפילו מאוד.

יש מה לעשות? – כן!

תופעה חדשה: הצינתוק הפלסטיני (צינתוק פירושו = צלצול ומייד ניתוק)

יופי של תרגיל. גונבים רק שקל אחד מכל ישראלי כזה? עושים 50,000 שיחות בלילה? נהדר - 50,000 ₪ לטרור!

אתמול בלילה, בשעה 03:30, צלצל בפתאומיות קו הטלפון בביתי. אני ואשתי התעוררנו, ניגשתי מייד לטלפון אבל אחרי שני צלצולים הצלצול פסק ולא הצלחתי לענות לשיחה.

כשקורה אירוע מעין זה בשעה כזו בלילה (לפחות אצלי, פולני שכמוני...) ישר מתרוצצות שלל מחשבות לא נעימות – אולי קרה אסון, תאונת דרכים וכו'. בשעה כזו זה חייב להיות משהו חשוב, ואני בעוונותיי פספסתי את הטלפון החשוב...

אז מה עשיתי כתגובה מיידית?

חייגתי *42 כדי לחזור למתקשר. רובנו היינו עושים בדיוק את אותו הדבר.

בצד השני עונים, שקט של שניות ספורות, התעלמות מקריאות "הלו" שלי ואז ניתוק. אפילו יותר מלחיץ. אולי בצד השני מישהו צריך עזרה ולא יכול לדבר?!

אז שוב מחייגים *42, ושוב הסיפור חוזר על עצמו. ושוב פעם ועוד פעם – 5 פעמים בסה"כ. מוזר ומטריד.

בנקודה הזו הלכתי לצג השיחה המזוהה וראיתי שמדובר בשיחה ממספר שהקידומת שלו היא 059 .

אני יודע שמדובר בקידומת של טלפונים ניידים של הרשות הפלסטינית ושל עזה. אז מה עבר לי בראש באותו רגע?

שזו אולי כנופיה שמארגנת פריצות ובודקת לפני הפריצה אם יש מישהו בבית. הצעד הבא – נשק ביד אחת, הדלקת אורות ביד השנייה, והצצה מהחלונות לראות אם יש משהו חשוד. שום כלום, הכול שקט ורגיל.

מכאן החלטתי להגיע למחשב ולעשות חיפוש קצר ב-גוגל ואז גיליתי לחרדתי כי גם אני נפלתי קורבן לתופעה חדשה שנקראת "הצינתוק הפלסטיני", ובעקיפין, בלי לדעת בכלל, סייעתי בכמה שקלים לארגוני הטרור ובראשם החמאס בעזה. לאויבינו, כך נראה, אין כל גבולות, והם יותר מתוחכמים משנדמה במבט ראשון.

על מה אני בעצם מדבר? על שילוב מתוחכם של שתי תופעות עסקיות בזויות – מספרי "סלולר" בדויים + הצינתוק, רק שהפעם בשירות הטרור.

על מספרי "סלולר" בדויים

זו תופעה חדשה יחסית: כל אחד מאיתנו יכול להזמין מחר מספר סלולארי (של אורנג', של סלקום, של פלאפון, של מירס ואפילו מספר פלסטיני עם קידומת 059) שהוא בעצם בכלל לא מספר סלולרי. זה מספר קווי רגיל שמחובר לקו רגיל, אבל כל מי שמתקשר אליו משלם זמן אוויר כאילו התקשר לסלולארי. חברת הסלולר מקבלת 50% מהכסף, וגם אתם מקבלים 50% מהכסף על כל שיחה נכנסת, על חשבון המתקשר.

בדרך כלל אנחנו רואים חברות מסחריות עושות בזה שימוש – למשל, חברת הדלק עושה מבצע ומחלקת פרס גדול לאחד האנשים שמתדלק אצלה. כדי להירשם למבצע צריך לחייג למספר כזה ולמלא פרטים במענה קולי. הפרס מכובד מאד ושווה 100,000 ₪, אבל החברה כבר עשתה חישוב ש-200,000 איש שתדלקו בתחנות יתקשרו למספר כדי להירשם וכל אחד ישלם שקל זמן אוויר – כלומר יהיו הכנסות של 200,000 ₪. בעצם, המבצע לא עולה לחברה דבר וחצי דבר: כולנו משלמים ביחד על ה"פרס" ונשאר אפילו עוד רווח לחברת הדלק ולחברת הסלולר כמובן. אין לזה סוף – רואים את זה בהמון מקרים, בכל מיני שירותי היכרויות, קווי הצבעה לתוכניות ריאליטי וכו'.

על תופעת ה"צינתוק"

זוהי תופעה בזויה הרבה יותר – מחייגים אליכם לרוב לצלצול אחד ואז מנתקים. אין מצב שתצליחו לענות לשיחה. אתם מחייגים *42 או אם אתם בסלולארי מופיע לכם מספר חדש כ"שיחה שלא נענתה" והרבה מאיתנו חוזרים לשיחה. במקרה הטוב – זה מספר סלולארי בדוי ואז התקשרתם לאותה שיחה ש"פספסתם" ובעצם תרמתם חצי שקל למישהו שגם הטריד אתכם וגם הושיט יד לכיס שלכם, זה בעצם כייס בגרסה מודרנית (וחוקית!). במקרה הרע – עונים לכם בצד השני אנשי מכירות ולא רק שגנבו לכם כרגע שקל מהכיס, אלא שגם מנסים למכור לכם שואב אבק, יחידת נופש או סתם לגנוב לכם את מספר כרטיס האשראי...

בקיצור – שתי תופעות בזויות, שמאפשרות לכל נוכל מהדרגה הכי נמוכה (באופן חוקי לגמרי, אגב – החוק עדיין מאפשר את הדבר הזה) להושיט יד לחשבון הבנק שלנו / לכרטיס האשראי שלנו (דרך חשבון הסלולארי) ולגנוב כסף. נכון, לא הרבה כסף, בד"כ חצי שקל עד שקל לפעם, אבל תחשבו שבלילה אחד אפשר להוציא בקלות עשרות אלפי או מאות אלפי שיחות כאלו. רובנו ינסו לצלצל חזרה למספר שפספסנו שיחה ממנו, ורובנו יחייגו *42 לשיחה שפוספסה ב-3 בלילה.

"הצינתוק הפלסטיני"

זה בעצם מה שקרה לי – הפלסטינים ובעיקר פעילי חמאס יושבים בעזה (או פיזית ומחייגים מספר אחרי מספר, או שמדובר בכלל בפעולה אוטומטית שנעשית ע"י מחשבים שלהם שמחוברים לקווי טלפון – מה שיותר סביר) ומשעה 03:00 בלילה עד 06:00 בבוקר מתחילים להפציץ מספרים ישראליים אקראיים לגמרי בשיחות, שהמקור שלהן הוא מספר "סלולר" בדוי ממנו הם מקבלים 50% מזמן האוויר של כל שיחה נכנסת.

צלצול אחד או שניים, ואז ניתוק. להם זה לא עולה כלום, כי אין שיחה. הישראלים כמובן מחזירים צלצול (או אפילו כמה צלצולים, כמו שאני עשיתי), הם עונים לכל שיחה נכנסת ומנתקים, ופוף – כסף נכנס גם לחברה הסלולארית הפלסטינית וגם לחמאס. יופי של תרגיל. גונבים רק שקל אחד מכל ישראלי כזה? עושים 50,000 שיחות בלילה? נהדר - 50,000 ₪ לטרור!

ועל הדרך יש גם עוד רווח שולי - מעירים ישראלים בלילה, מטרידים אותם, הורסים להם את השינה, ואולי גם מוסיפים להם כמה רגעי מתח וחרדה כשהם חושבים שאולי קרה משהו, ובמדינה שלנו כמו שאתם יודעים הכול יכול לקרות.

תגובת "בזק"

יצרתי קשר עם "בזק" דרך מוקד 199 כדי לראות איך אפשר להתמודד עם התופעה הזו. מסתבר שהם מציעים למכירה מכשיר שחוסם שיחות יוצאות לפי הגדרה, ואפשר לחסום בו שיחות לקידומת 059. אני משער שזה טוב לכולנו, לי למשל אין אף אחד שאני מכיר עם קידומת 059 ואני גם לא בדיוק מעוניין להכיר אף אחד כזה...

לגבי השיחות הנכנסות – פשוט אין להם פתרון. אי אפשר לחסום אותן! הם הציעו לי פשוט לנתק את הטלפון מהשקע בלילה.... הם אמרו שאם זו תהפוך לתופעה שהיא מכת מדינה הם ינסו למצוא פתרון ברמת הרשת לעניין הזה.

ההמלצות והבקשות שלי

· אל תחייגו כוכבית 42 לשיחות שפספסתם, ואל תחזרו אף פעם למספר עם קידומת 059 או כל מספר לא מוכר מקידומת אחרת, לצורך העניין שמופיע אצלכם כ"שיחה שלא נענתה". ב-99.99% מהמקרים מדובר בתרגיל. אם זה משהו חשוב אמיתי – כבר יתקשרו אליכם עוד פעם, ולא צלצול אחד או שניים – תספיקו לענות.

· שלחו עוד היום מכתב, פקס או אי-מייל לחבר הכנסת האהוב עליכם (מכל מפלגה): חייבים להעביר חק שיהפוך את תופעת ה-"צינתוק" ותופעת ה-"סלולר הבדוי" לבלתי חוקיות בעליל, בדיוק כמו שחוקק חוק נגד הספאם. המצב הקיים מאפשר פשוט לגנוב לנו כסף מהכיס, כמה שקלים בקלות בכל חודש לכל אזרח, וזה מצטבר לעשרות מיליוני ₪ בחודש!

· שלחו מכתב, פקס או אי-מייל לבזק או הרימו טלפון למוקד 199 ובקשו לחסום שיחות נכנסות מקידומת 059 ויוצאות לקידומת 059. אולי אם אלפי אנשים יתקשרו משהו כן ישתנה כאן, זה הרי פשוט מדהים – נניח שבאמת הם גונבים רק 50,000 ₪ כל יום ככה (וזה כנראה רחב הרבה יותר), זה אומר שכל חודש אנחנו מזרימים 1.5 מיליון ₪ לטרור! הופכים אותנו בעל כורחנו תוך ניצול הטבע האנושי למשתפי פעולה של החמאס! זה פשוט בלתי נסבל וחייבים להירתם לזה.

אני מבקש מכם בכל לשון של בקשה – אל תתעלמו מזה. קראתם עד כאן, אז השקיעו רק עוד 5 דקות מהזמן שלכם, כתבו מכתב, שלחו פקס, אי-מייל (לחבר כנסת ו/או לבזק), טוקבק, משהו - ותעזרו במאבק נגד התופעה הבזויה הזו. רק עם העזרה שלכם אולי ישתנה כאן משהו – יש לנו כאזרחים הרבה יותר כוח משנדמה לנו, חייבים פשוט לעשות מעשה.

3 תגובות

 1. יש משהו אחד שלא ברור לי במכתב, וההסבר לא מתייחס אליו.

  כשאני מתקשרת, ולא משנה לאן – אני משלמת לחברת התקשורת שלי.
  אני מבינה את זה שחלק מהכסף הזה מגיע גם לחברת התקשורת שאל המספר שלה התקשרתי (דמי קישוריות או מה שלא יהיה)
  אבל לא ברור לי איך חלק מהכסף מגיע לבן אדם שאליו התקשרתי, רק בזה שחייגתי למספר שלו.

  אשמח להסבר,
  תמר.

 2. אני מסכים עם המלצתך שלא להעביר.
  1. אני לא מבין איך הכותב הגיע למסקנה שיש 50000 שיחות כאלו כל לילה, ושכל שיחה כזו מכניסה להם שקל. אם היו 50000 שיחות כאלו בלילה למספרי בזק, כל אחד מאיתנו היה מקבל בממוצע שיחה כזו פעם בחודש. אני מעולם לא קיבלתי שיחה כזו וגם לא שמעתי ממקור ראשון או שני על מישהו שקיבל שיחה כזו – כך שאם אכן יש תופעה כזו אני מעריך שההיקפים שלה קטנים בהרבה. בנוסף, דקת שיחה לרשת ג'אוול עולה 90 אג'. אם מישהו מתקשר ושומע שקט, סביר שינתק לאחר מספר שניות כך שישלם על השיחה אגורות בודדות.
  2. אכן קיימים (ברשתות בארץ, לא יודע לגבי הרשתות הפלסטיניות) מספרי טלפון בהם יש כמות גדולה של שיחות נכנסות, והמפעיל מתחלק עם בעל הקו ברווחי השיחה הנכנסת. אולם, מנין ניתן לדעת שכך גם במקרה המסויים הזה? שיחה באמצע הלילה יכולה להיות באותה מידה בגלל טעות בהקשת המספר. יתכן למשל תסריט בו מישהו פלסטיני מחייג למספר שגוי (החליף ספרה אחת בטעות), שם לב לאחר שניה לאחר החיוג לטעותו וניתק. לאחר מספר שניות הוא מקבל שיחה מהמספר אליו חייג בטעות, ומחליט שלא לדבר כי הוא נבוך.
  3. גם אם נניח ומדובר בתרמית, מאיפה המידע שהמרוויח הוא החמאס? אולי זו הונאה פרטית של מישהו יחיד שהחליט לבצע זאת?

  בכל אופן המייל עמוס בספקולציות של הכותב, שפיתח תאוריה שלמה איך שיחת הטלפון שקיבל נועדה ליצור רווחי עתק לחמאס, מבלי לבסס אותה על ראיות כלשהן.

 3. גם אני נתקלתי בתופעה – דווקא מכיוון אנשי מכירות. בדיוק כמתואר – צלצול קצר ממספר לא מוכר, ולא הספקתי לענות. התקשרתי חזרה והגעתי למוקד מכירות, וברוב חוצפתם עוד ניסו לשכנע אותי לקנות משהו! מיד חשדתי, אמרתי "לא מעוניין" וניתקתי. נתתי להם קרדיט שהשיחה התנתקה בגלל הרשת הסלולרית, ושזה לא היה בכוונה. למחרת – אותו סיפור, מאותו מקור! נפלתי בפח פעמיים… הפעם לא היה לי ספק שמדובר בצינתוק מכוון. בפעם השלישית לא עניתי, ומאז אני חוזר רק לאנשים שאני מכיר.

מדיניות פרסום תגובות באתר

 • מטרות התגובות באתר: להוסיף מידע להסבר, להסכים או לחלוק על המידע שבהסבר או בהמלצה.
 • אם ברצונכם להתלונן על האובייקטיביות של האתר, קראו קודם את הדף אתר זה אינו אובייקטיבי
 • התגובות מתפרסמות רק לאחר אישור
 • אין הבטחה שהתגובות יאושרו
 • ישנה אפשרות שתגובות יעברו עריכה לפני הפרסום
 • התגובות צריכות להיות קשורות למכתב או להסבר
 • לא יתפרסמו תגובות שאינן מכבדות את כותבי התגובות ואת הקוראים.

שימו לב! אם תרצו לשלוח לי שמועה כדי שאבדוק אותה, התגובות הן לא המקום.

הקליקו כאן לדף צרו קשר

מה יש לך לתרום?

כתובת הדואל שלך לא תוצג. שדות חובה מסומנים ב *

*

Scroll To Top