נהניתם מהאתר? האתר הועיל לכם ותרצו לתרום?
הנך כאן: דף הבית / קרן הצבי – מאת אפרים קישון

קרן הצבי – מאת אפרים קישון

צביקה, סמל הדואר שלנו, נמצא בזמן האחרון במצב קשה למדי. אפשר לומר שהוא קורבן למדיניות המיסוי הנבונה של ממשלתנו, המבוססת על יחסי ביקוש והיצע. כלומר, אצלנו נולדים המיסים מגדר של גישושים: השילטונות המוסמכים מעלים לפתע סוג זה או אחר ששל מסים ומחכים. אם הקהל בולע את המס החדש, הרי זה משובח, אם יש התנגדות, מבטלים את המס. מה יש, אסור לנסות? ניקח לדוגמא את מס דירות הפאר. אחרי הנהגתו הפסיקו לבנות דירות פאר, אז עכשיו אין מס דירות פאר. אותו דבר עם פריג'ידרים. לאחרונה שמו לב שאין מספיק ילדים בארץ, ועל כן הכניסו הקלות מרובות במיסוי לגבי משפחות מטופלות בשלושה צאצאים ומעלה. בעוד שנה שנתיים יבדוק האוצר מחדש את המצב: אם אין ריבוי בקרב המשפחות, הרי ההקלות נשארות בתוקפן, אם עשו בינתיים המון ילדים שלישיים, יבוטלו ההקלות לאלתר והסליחה עם ההורים. אפשר לומר הרבה דברים על משטרנו, אך הוא עומד על קרקע המציאות. מכאן גם מס הקרקעות. ראו השלטונות שאין יותר שום מסחר בקרקעות, אז בבת אחת מבטלים את המיסים. אצלנו כל מס הוא בגדר משאל עם. הציבור מחליט. דמוקרטיה. גם משרד הדואר ניסה את מזלו ברוח זו והעלה בשעתו את מקדמות הטלפונים לכפליים, כזכור. הציבור שנא את המקדמה מן הרגע הראשון שנאה עיוורת.

– בבקשה – הסיק שר דוארנו – לא רוצים, לא צריך.

אבל בניגוד לכל שאר המשרדים, הדואר חייב כעת להחזיר את כל ההפרשים במיקדמות וזה המון כסף בשביל צביקה. שר האוצר נמצא במצב קשה. כמה סריות של בולים חדשים אפשר להוציא בשבוע? שלוש, ארבע סריות, לא יותר. קופות הדואר ריקות ותשועה אין.

– מילא – גנח שר הדואר באחד האמשים המעוננים – נצא אל התפילה!

והוא ישב ליד שולחן הכתיבה ועבד כל הלילה, וכתוצאה מכך אנו מקבלים בדואר מדי יום ביומו כתריסר מכתבי שרשרת בזה הלשון:

תפילה

"האמן באל בכל מעודך, הכר בקיומו והוא יאיר דרכך" תפילה זו נשלחה אליך במזל טוב. המקור נשלח מהולנד והוא סובב את העולם כבר 8 פעמים. המזל נשלח אליך. 4 ימים מקבלת מכתב זה יתמזל מזלך. זוהי לא בדיחה, תקבל זאת בדואר. שלח בדואר 20 מכתבים למכרים ולחברים אשרלדעתך זקוקים למזל. אנא, אל תשלח כסף, אל תעכב מכתב זה, הוא חייב להמשיך דרכו תוך 96 שעות מזמן קבלתו. קצין אמריקאי קיבל 7000 דולר. דון הוליוט קיבל 60,000 דולר, אך הפסידם בגלל ניתוק השרשרת. בפיליפינים מת גנרל נפאק תוך 6 ימים מקבלת מכתב זה. הוא ניתק את השרשרת. לפני מותו קיבל 750,000 דולר.

אנא שלח בדואר 20 העתקים של ממכתב זה, וראה מה יקרה ביום הרביעי לקבלת המכתב, מחק את השם הראשון מהשורה והוסף את שמך בסוף.

ומתחת לזאת 20 שמות מכל שכבות האוכלוסין.

האם הקורא כבר זכה לגאולה מידי מכריו וידידיו המפגרים? פעמים כתובה התפילה בכתב יד מרשים. פעמים במכונת כתיבה. עתים מגיעה בתרגום אנגלי תחת השם: "Think A Player", קבלנו בחודשים האחרונים כ 30 מכתבים כאלה, במעטפות שונות מבויילות כהלכה. יש לברך איפה את שר הדואר על יוזמתו המבורכת שהעניקה תנופה חדשה למחזור המכתבים בדואר שלנו. חשבונו הוא פשוט בתכלית: אם כל תושב במדינה (ומחצית בני המיעוטים) ישלחו 20 מכתבים אפילו לסיבוב אחד בלבד (מי ירצה למות מות כלבים כמו גנרל נפאק ז"ל בן הפיליפינים?). הרי זה מסתכם ב-60 מליון מכתבים כפול 15 אגורות – והרי לכם הכנסה נקייה של תשעה מליון לירות טובות ושקולות לקופת צביקה.

אפילו אם הנהלת הדואר שולחת, בהתאם לתקנון, פרס עידוד של כמה עשרות אלפי לירות לשוחרי המזל (כדוגמת הקצין האמריקאי ודון הוליוט) , הרי תמריצים אלה אינן משפיעים על המאזן הכללי, שהוא חיובי בהחלט.

מדוע הקהל הישראלי נאות לשתף פעולה במידה כזו עם התעלול החדש של שר הדואר? יש המפרשים זאת בהתעוררות הרגש הדתי העוטף את הישוב בימי חג אלו, יש הרואים בתופעה תחליף לספורט-טוטו הנדון לגמיזה. חוקרים סוציולוגים מוצאים הסבר פסיכולוגי מעניין למחזור הלא יאומן של מכתבי השרשרת:

– איש המאה העשרים הטרוד והמיוגע – אומרים – הוא לא נורמלי.

אנחנו כשלעצמנו מבצעים את הוראות התפילה רק באופן חלקי. כלומר, אנחנו אף פעם לא שולחים כסף לאף אחד. לעומת זאת שמענו על אמרגן מפיק ידוע מתל אביב, שהופתע לא מעט, כאשר קיבל, בדיוק ארבע ימים לאחר שליחת 20 מכתבי תפילה, סכום גדול של כספים שמזמן ויתר על גבייתם. אמנם הוא שלח את המכתבים ל-20 בעלי החוב שלו בצירוף אתראה אחרונה של עורך דין, אבל גם כך אין זה הישג מבוטל כלל. אין פלא שהאזרח הקטן נהפך לבעל אמונה בתפילה באמשים אילו. בעצם כדאי לשלוח גם את הרשימה הזאת ב-20 העתקים למספר ידידים ים תיכוניים. מצד אחד עוזרים לצביקה, מצד שני מה שבטוח בטוח.

פורסם בשנת 1969 על ידי אפרים קישון בספר "גומזים גומזים" בהוצאת מעריב

מדיניות פרסום תגובות באתר

  • מטרות התגובות באתר: להוסיף מידע להסבר, להסכים או לחלוק על המידע שבהסבר או בהמלצה.
  • אם ברצונכם להתלונן על האובייקטיביות של האתר, קראו קודם את הדף אתר זה אינו אובייקטיבי
  • התגובות מתפרסמות רק לאחר אישור
  • אין הבטחה שהתגובות יאושרו
  • ישנה אפשרות שתגובות יעברו עריכה לפני הפרסום
  • התגובות צריכות להיות קשורות למכתב או להסבר
  • לא יתפרסמו תגובות שאינן מכבדות את כותבי התגובות ואת הקוראים.

שימו לב! אם תרצו לשלוח לי שמועה כדי שאבדוק אותה, התגובות הן לא המקום.

הקליקו כאן לדף צרו קשר

מה יש לך לתרום?

כתובת הדואל שלך לא תוצג. שדות חובה מסומנים ב *

*

Scroll To Top